29 lipiec 2025

af-bannerbencao-dos-capacetes25.jpg

Pielgrzymka motocyklistów powraca do Sanktuarium Fatimskiego 

20 i 21 września patriarcha Lizbony bp Rui Valério będzie przewodniczył jednej z największych pielgrzymek do Cova da Iria, zwanej popularnie „błogosławieństwem kasków”.

 

W weekend 20 i 21 września do Fatimy przybędzie tysiące amatorów motocykli z całej Portugalii, by wziąć udział w kolejnej pielgrzymce motocyklistów, zwanej popularnie „błogosławieństwem kasków”. Tegorocznej pielgrzymce przewodniczy ponownie patriarcha Lizbony biskup Rui Valério.

Dziesiąta, jubileuszowa pielgrzymka motocyklistów przypada w Roku Świętym, dlatego jej program został wydłużony do dwóch dni. Uczestnicy wydarzenia spędzą w Fatimie nie tylko niedzielę, której ukoronowaniem jest Msza św. na Placu Modlitwy (o godzinie 11.00), ale także sobotę.

Motocykliści tradycyjnie biorą aktywny udział w uroczystościach: niosą feretron z figurą Matki Boskiej podczas procesji, pomagają w przyjmowaniu pielgrzymów i udzielaniu Komunii Świętej, prowadzą modlitwę różańcową, są lektorami podczas Eucharystii.

Nowością tegorocznej pielgrzymki jest włączenie do jej programu seminarium poświęconego tematowi „Bezpieczeństwo drogowe w perspektywie wiary”, którego zadaniem jest ukazaniem ścisłego związku wiary chrześcijańskiej z bezpieczeństwem na drogach.

Spotkanie to odbędzie się 20 września (od 14.30 do 17.45) w Centrum Pastoralnym Pawła VI i jest otwarte dla wszystkich chętnych. Program seminarium przewiduje trzy referaty: „Nigdy nie widziałem tak wielu ludzi razem ani tylu samochodów (13.08.1917)” – krótka historia poświęcenia pojazdów w Fatimie, którą przedstawi Luís Miguel Ferraz z Wydziału Studiów Sanktuarium Fatimskiego; „Prowadzeni przez wiarę: chrześcijańska etyka na drodze”, referat księdza Ricardo Figueiredo, dyrektora Wydziału Komunikacji Patriarchatu Lizbony; „W jaki sposób Kościół może promować bezpieczeństwo drogowe? Konkretne kwestie i praktyczne wyzwania” –wystąpienie Pedro Clemente, prezesa Krajowego Urzędu Bezpieczeństwa Drogowego.

Seminarium ma na celu podkreślenie znaczenia wspólnego wysiłku różnych sektorów społecznych w promowaniu postaw i zachowań, które chronią dobro i bezpieczeństwo każdego uczestnika ruchu drogowego.

W 2024 roku w pielgrzymce motocyklistów wzięło udział ponad 180 tysięcy motocyklistów.

 

Program pielgrzymki motocyklistów:

20 września

14.30 – seminarium „Bezpieczeństwo drogowe w perspektywie wiary” w Centrum Pastoralnym Pawła VI

21.30 – różaniec i procesja ze świecami w Kaplicy Objawień

 

21 września

11.00 – Msza św. na Placu Modlitwy

PDF

PROGRAMY

27 cze 2026

Różaniec w Kaplicy Objawień

  • 10h00
Różaniec

Msza św. po portugalsku w bazylice Trójcy Przenajświętszej

  • 11h00
Msza św.
Aby polepszyć działanie, ta strona wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując nawigację na tej stronie, wyrażasz zgodę na ich używanie. Twoja przeglądarka internetowa jest nieaktualna. Aby zoptymalizować działanie, odśwież stronę w przeglądarce.